niedziela, 27 października 2013

Siemaaasz, wczoraj nie miałam czasu dodać żadnego postu, bo byłam cały dzień na osiedlu ;) Za to dziś dodam dwa posty, oba na temat wyposażenia konia.
Do stajni miałam jechać jutro, ale niestety coś mi wypadło i jadę dopiero w środę :( Mam nadzieję, że pogoda dopisze i coś sobie trochę poskaczemy. 

A przechodząc do notki to będzie ona o wyposażeniu czyli kanatarach, ogłowiach i tym podobne. Hah, trochę mam słabą oglądalność, ale to mało ważne, bo to blog tylko na informatykę.. no to zaczynam pisanie:


KANTARY:

Kantar jest zwykle pierwszym ze sprzętów, z którymi spotyka się koń. Są zazwyczaj wykonane ze skóry lub materiałów syntetycznych, gdyż wtedy łatwiej utrzymać je w czystości. Składają się z paska potylicznego, paska nosowego, pasków policzkowych oraz podgardła połączonych sprzączkami bądź zszytych. Kantar zakłada się najpierw na nos, wokół pyska, potem pasek potyliczny przekłada się przez uszy, na koniec zapina się podgardle. Zwykły kantar jest wykonany z taśmy lub linki. Każdy kantar ma pod żuchwą pierścień, do którego zapina się uwiąz pozwalający wedle potrzeby przywiązać konia lub go prowadzić.

 OGŁOWIA I WĘDZIŁA:


Ogłowia dostępne sa w różnych typach i kształtach, powinny być dobierane do rodzaju pracy wykonywanej przez konia. Zwykle regulamin wodów określa dopuszczalne rodzaje ogłowia i wędzideł, zatem zapoznaj się z nim, jeśli startujesz w jakichkolwiek zawodach. Zasadczniczo najprostrze rozwiązanie, które pasuje jeźdźcowi i koniowi jest najlepsze. 
Większość jeźdźców powinna zacząć od prostego ogłowia. Zasadniczą różnicą między typami ogłowia jest rodzaj nachrapnika. Nachrapnik stosowany jest, aby utrzymać równo szczękę i żuchwę konia.
TYPY NACHRAPNIKÓW:
  • Nachrapnik polski/angielski- Standardowy nachrapnik. Jest najprostszym z możliwych. Leży na nosie nad wędzidłem. 

  • Nachrapnik irlandzki- Inaczej nachrapnik kombinowany. To typ standardowego nachrapnika dodatkowo wyposażony w wąski pasek krzyżowy, który jest umocowany z przodu nachrapnika i zapięty poniżej wędzidła. Często używa się go w podstawowym treningu, zasadniczo do prawidłowego ułożenia pysku konia.

  • Nachrapnik hanowerski- Mocowany jest poniżej wędzidła i jest dobry dla silnych koni. Zapobiega otwieraniu przez nie pyska i unikania wędzidła. Nachrapnik powinien leżeć na kostnej części nosa konia i nie ograniczać mu możliwości oddychania.



  • Nachrapnik meksykański- składa się z dwóch rzemieni, które krzyżują się na nosie konia pod skórzanym krążnikiem. Jego działanie jest podobne do działania nachrapnika kombinowanego. Są szczególnie cenione przez jeźdźców WKKW.


  • Nachrapnik kineton- używany z wędzidłem może być przydatny u koni, które bardzo mocną ciągną. Powinien on być jednak używany wyłącznie przez jeźdźców doświadczonych. Działanie nachrapnika na nos zmniejsza nacisk wywierany przez wędzidło na jamę ustną w normalnych warunkach. 

                                                                                             WĘDZIDŁA:


Wędzidła robione są z  nierdzewnej stali lub stopów metali, jak również z materiałów syntetycznyc, gumy lub kauczuku. Różne wędzidła działają różnie na żuchwę konia, jak również nos, a pośrednio także potylicę. Wędzidło, aby było efektywne, musi być dopasowane i używane poprawnie. Cienkie wędzidło jest bardziej dotkliwe niż grube. 
Najczęściej używanym wędzidłem jest wędzidło zwykłe. Wyróżnić można kilka jego typów. Najpowszechniejsze to proste, pojedyńczo łamane. Jest ono delikatne, ale efektywne w działaniu, przede wszystkim na bezzębną część dziąsła żuchwy i kąciki warg. 
Wędzidło oliwkowe posiadające gładkie, zawiasowe połączenia po obu stronach, ma podobne działanie i daje dobre rezultaty u koni z wrażliwymi wargami. Oliwkowe wędzidło może mieć boczne pierścienie w kształcie litery D. Wędzidło oliwkowe pojedyńczo łamane, z wyjątkiem samego łącza jest czasem pokryte gumą.
Wędzidło z wąsami lub policzkowe ma długie metalowe wąsy po obu stronach. Używa się go w przypadku trudnych koni, ułatwia skręcanie. Boczne fragmenty mogą być umocowane na stałe lub zdejmowane.
Wędzidła kręcone, a wśród nich wędziła policzkowe z wygiętymi czankami są bardzo ostre i niepolecane. W różnych wędzidłach, na przykład pelamach, wykorzystuje się system dźwigni, aby uzyskać pożądany efekt. Czasem używane sa do kontrolowania trudnych i silnych koni. Wędzidła te oddziałują na potylicę, jak również na wargi, kąciki ust i język. Są dotkliwe, więc powinny być używane ostrożnie. 
       Oprócz wędzideł łamanych istnieją różne typy wędzideł niełamanych (prostych). Są one wykonane ze stali, twardego kauczuku, gumy oraz różnych innych materiałów syntetycznych. Niektóre konie uczą się przekładać język nad wędzidłem uciekając od jego działania.
Pelam jest wyposażony w łańcuszek i ma prosty, karbowany lub łamany ścięgierz, może być używany z pojedyńczymi lub podwójnymi wodzami, ale tylko z nachrapnikiem polskim. Górna wodza, przyczepiona do pierścienia przy ściegierzu, działa na język konim, podczas gdy dolna, umocowana do większych pierścieni poniżej, działa na rowek podbródka oraz pośrednią potylicę. Jeśli jest używany z tylko jedną parą wodzy, skórzane złączki (połączenie wodzy) są dopasowane pomiędzy karą parą pierścieni.
Kimbelwick jest pelamem do jednej wodzy, jego ścięgierz ma na środku kabłąk na język. 

1 komentarz: