poniedziałek, 28 października 2013

CHODY

Stęp:

Jest chodem czterotaktowym, w którym każda kończyna porusza się osobno. Można wyraźnie usłyszeć uderzenia kopyt "raz-dwa-trzy-cztery". W stępie jeździec utrzymuje podstawowy dosiad, przy czym ramię-biodro-pięta znajdują się na lini pionowej. Plecy, biodra i przedramiona są rozluźnione i podążają za naturalnymi ruchami konia. W stępie głowa i szyja konia są bardziej zaangażowane w ruch, niż przy innych chodach. Jeśli jeździec ogranicza te ruchy może to zaburzyć cały rytm.

Kłus:

Kłus jest chodem dwutaktowym, w którym nogi konia poruszaja się parami po przekątnej. W kłusie anglezowanym jeździec siada i podnosi się zgonie z rytmem ruchu konia. W kłusie ćwiczebnym jeździec mocno siedząc w siodle w pozycji klasycznej, musi pozwolić, aby jego ciało przyjmowało ruch zwierzęcia. 


Galop:

Jest chodem trzytaktowym, w którym nogi konia poruszają się w sekwencji: tylna zewnętrzna, tylna wewnętrzna wraz z przednią zewnętrzną, przednia wewnętrzna z następującą po niej fazą lotu, gdy wszystkie kończyny oderwane są od ziemi. Następnie sekwencja się powtarza. Jeździec powinien utrzymać klasyczną pozycje ramiona-biodra-pięty, podczas gdy ramiona i plecy są rozluźnione i podążają za ruchem konia. Żwawy galop po trawie pozwoli odzyskać koniowi entuzjazm po pracy w szkółce jeździeckiej, przy czym jeźdźciowi będzie łatwiej jeśli przejdzie do półsiadu. 

Cwał:

Jazda w najszybszym chodzie konia wymaga półsiadu i pewności, że potrafisz kontrolować konia. Strzemiona powinny być skrócone, aby ciało łatwiej unosiło się z siodła , a ciężar przesunął się ku przodowi. Pięty muszą być opuszczone, ale łydka pozostaje w normalnej pozycji. Jeździec powinien uważać, aby nie używać rąk do chwytania równowagi w szybkim chodzie.

\





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz